امروز:
Notice: Use of undefined constant date - assumed 'date' in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42

Notice: Undefined variable: row in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42
پنج شنبه, 23 آبان 1398 05:11
آخرین مطالب سایت گناباد20
پروژه های شهرستان (پربازدید)

معرفی آسیاب ها

آسیاب یا آسیا وسیله ای بوده است که در گذشته برای خرد کردن دانه هایی مانند گندم از آن استفاده می شده است .


آسیاب دارای دو سنگ آسیاب است که یک سنگ ثابت و سنگ دیگر متحرک است. با حرکت سنگ دوم دانه هایی که توسط روزنی بین این دو سنگ هدایت شده اند ، خرد میشوند. برای حرکت دادن سنگ متحرک از نیروی انسانی ، حیوانات ، آب یا باد استفاده می شده است . به آسیاب هایی که برای حرکت از نیروی آب استفاده می کنند، آسیاب آبی و به آنهایی که از نیروی باد استفاده می کنند آسیاب بادی گفته می شود .
فضای اصلی آسیاب ها در دل زمین قرار دارد و بخش نمایان آن اندک است و به نورگیر ها و ورودی محدود می شود. محل های نگهداری جوال گندم یا آرد و محل استراحت آسیابان نیز جزئی از فضای آسیاب محسوب می شود. در فصل گرما ، تنوره آسیاب ها محلی برای آب تنی جوانان بوده و هست.
ایران یکی از کشورهایی است که در آن قدیمی ترین آسیاب ها وجود دارند.

بطور نمونه در شهر میبد ، بیرجند ، گناباد ، خواف و غیره نمونه های فراوانی آسیاب وجود داشته است که برخی از آنه ها تخریب شده اند . از میان آن ها می توان به آسیاب باغستان ، فردوس ، سرایان و آسیابادهای نهبندان ، خوانشرف ، خواف و آسیابهای گناباد اشاره کرد.
البته آسیا ، بادی و آسیا آبی باهم تفاوت دارند.
آسبادها با نیروی باد کار می کنند و توسط چرخه های چوبی که توسط باد به حرکت در می آید سنگ های زیرین را به حرکت می آورد و نیرو حاصله گندم ها را آرد می نماید ولی در آسیا آبی حرکت سنگ ها توسط آب می باشد که وارد تنوره می شود و از تنوره با سرعت سنگ ها را به حرکت در می آورد و باعث گردش آنها می شود.
به طور کلی کابرد آسیاب و یا آسباد همه برای تولید آرد می باشد و از لحاظ معماری آسیاب ها ، دارای یک یا دو تنوره اصلی، سنگ بزرگ بر روی یک محور محکم، اتاقک مخصوص آرد، اتاق نگهبانی است . مصالح به کار رفته در آسیاب ها ، آجر ، سنگ و کاه گل می باشد.

 

در شهرستان گناباد و بجستان نمونه های زیادی از این آسیاها وجود دارد که برخی از آنها توسط میراث فرهنگی استان خراسان رضوی مرمت شده اند. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد :
1-    آسیاهای کاخک در مسیر آبشار کاخک خیابان آبشار
2-    آسیاهای واقع در تک ذو در جاده فردوس
3-    آسیاهای بیدخت
4-    آسیا های روستای کلات گناباد
5-    آسیاب زیرزمینی در چاه پالیز بجستان
6-    آسیاب روستای بیمرغ
7-    آسیاب روستای حاجی آباد
8-    آسیاب قصبه شهر که تخریب شده اند
9-    آسیاب رهن و ریاب
10-    اسیای باغ آسیا
و چندین آسیاب های دیگری که در ممکن است در این نوشته از قلم افتاده باشد.
در هر صورت این سازه های آبی با ارزشمند در شهر گناباد و یا سایر شهر های ایران جزو آثار تاریخی و گردشگری مهم هستند که در نوع خود منحصر به فردند و می توان به عنوان یکی از جاذبه های قابل توجه و جذاب گردشگران باشد .
خوشبختانه برخی از آسیاها مانند آسیاب کاخک گناباد در سالهای گذشته و حال با همکاری شهرداری کاخک و میراث فرهنگی مرمت و احیاشده اند.

همچنین آسیاب سرایان و باغستان فردوس نیز احیا و شکل کاربردی قدیم به خود گرفته اند.
( به امید احیاء تمامی این گونه آثار ارزشمند تاریخی )
تدوین: علیرضا شناسایی کارشناس باستان شناسی

نوشتن دیدگاه

با سلام و احترام به تمامی مخاطبین فهیم و البته صبور پایگاه خبری و اطلاع‎رسانی شهرستان گناباد- گناباد20
به استحضار این عزیزان می رساند، علی‌رغم اهتمام تحریریه‎ی این پایگاه خبری نسبت به انتشار تمامی دیدگاهها، درج نظراتی که حاوی توهین، تهمت و اسائه ی ادب به اشخاص حقیقی و حقوقی باشند و یا هدفشان دروغ پردازی‎ها و سیاه‎نمایی های مغرضانه باشد میسر نمی باشد.
درصورتی که پیشنهاد و یا مطلبی دارید که نیاز به پیگیری و ارتباط می باشد تلفن و یا آدرس ایمل خود را درج فرمایید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید