امروز:
Notice: Use of undefined constant date - assumed 'date' in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42

Notice: Undefined variable: row in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42
شنبه, 28 دی 1398 09:27
آخرین مطالب سایت گناباد20
پروژه های شهرستان (پربازدید)

مستندسازی خانه های تاریخی روستای ریاب

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد از مستندسازی و تهیه پرونده ثبتی 9 خانه تاریخی واقع در بافت باارزش روستای ریاب خبر داد.

به گزارش گناباد۲۰ و به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی گناباد، علیرضا شناسایی با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته برای شناسایی تک بناهای روستای ریاب که از حدود 6 ماه قبل توسط کارشناسان میراث فرهنگی و پژوهشگران بخش آزاد آغاز شده بود،از مستند سازی 9 بنای تاریخی در بافت باارزش روستای ریاب خبر داد.

وی افزود: شناسایی و مستند سازی خانه های تاریخی به عنوان یک میراث تمدنی برای ما از اهمیت ویژه برخوردار است و بر همین اساس مستند سازی خانه های تاریخی روستای ریاب در دستور کار معاونت میراث فرهنگی استان قرار گرفت.

وی در ادامه با بیان اینکه فعالیت پژوهشی و تحقیقات میدانی با حضور تیم چند نفره از کارشناسان بخش خصوصی گناباد از شش ماه قبل آغاز گردید و اطلاعات کاملی از بافت تاریخی ریاب و خانه های تاریخی آن شامل تاریخچه، دوره های ساخت، ویژگی های اثر، پلان ها، آسیب شناسی و ... تهیه گردید.

وی در ادامه گفت: در این مرحله 9 خانه تاریخی شامل: خانه های تاریخی نجفی، میرمعزی، قوامی، پورقیصر، بیدل، زیبایی ، مهدوی، سراچه و حوضخانه رضایی مستند سازی گردید .

شناسایی یکی دیگر از اهداف این پروزه را ثبت این بناها در فهرست آثار ملی ایران دانست و گفت رضایت کتبی مالکین اخذ و پرونده به شورای ثبت استان ارسال گردیده است و ثبت آن مراحل آخر خود را می گذراند.

وی گفت تاکنون 13 اثر تاریخی و معنوی ریاب در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است که 4 مورد آن خانه های تاریخی می باشد.

 شایان ذکر است روستای ریاب در فاصله 4 کیلومتری جنوب گناباد به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری ایران دارای بافت باارزش روستایی می باشد و با داشتن 4 اقامتگاه بومگردی یکی از روستاهای گردشگرپذیر می باشد.

 

نوشتن دیدگاه

با سلام و احترام به تمامی مخاطبین فهیم و البته صبور پایگاه خبری و اطلاع‎رسانی شهرستان گناباد- گناباد20
به استحضار این عزیزان می رساند، علی‌رغم اهتمام تحریریه‎ی این پایگاه خبری نسبت به انتشار تمامی دیدگاهها، درج نظراتی که حاوی توهین، تهمت و اسائه ی ادب به اشخاص حقیقی و حقوقی باشند و یا هدفشان دروغ پردازی‎ها و سیاه‎نمایی های مغرضانه باشد میسر نمی باشد.
درصورتی که پیشنهاد و یا مطلبی دارید که نیاز به پیگیری و ارتباط می باشد تلفن و یا آدرس ایمل خود را درج فرمایید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید