امروز:
Notice: Use of undefined constant date - assumed 'date' in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42

Notice: Undefined variable: row in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42
شنبه, 28 دی 1398 10:10
آخرین مطالب سایت گناباد20
پروژه های شهرستان (پربازدید)

قنات رهن را بهتر بشناسیم

قنات رهن یکی از قنات های شاخص شهرستان گناباد می باشد. که بعد از قنات قصبه در گناباد از اهمیت خاصی برخوردار است. و اگر مورد توجه قرار بگیرد می تواند اراضی زیادی را آب دهی نماید.

به گزارش گناباد20، این قنات به طول 24 کیلومتر دارای یک گالری مشترک به طول 8/2 کیلومتر، دو رشته زیبد به مساحت 8 کیلومتر دارای آب گرم به درجه 27 درجه سانتی گراد و یک رشته آب روچی به طول 8/5 کیلومتر به درجه 18 درجه سانتیگراد دارای 700 میکرو موس «فراتر از آب معدنی» می باشد. و در فهرست آثار ملی به شماره 31875 به ثبت رسیده است.

در سال های گذشته آب رشته زیبد این قنات به دلیل رسوبات آهکی زیر زمینی کاهش یافته است و در رشته روچی، بر اثر ورود سیلاب در بالا دست، چندین حلقه چاه مفقود شده است. و آخرین حلقه چاهی که به آن دسترسی هست 265 متر عمق دارد.
بنا به گفته میراث داران گذشته این قنات عمق مادر چاه روچی بیش از 300 متر است.

در حال حاضر به علت رسوبات آهکی در رشته زیبداین قنات مسدود شده است و نیاز به حمایت های دولتی دارد.

البته در سال های گذشته، از طرف اداره جهاد کشاورزی اعتباراتی به این قنات اختصاص یافته است که در سال های 95 _ 96 میزان آب دهی آن افزایش یافته است.

با توجه به بازدید های به عمل آمده و اظهارات مقنی در صورت افزایش اعتبارات و نظارت بیشتر بر این قنات، می توان در آینده نزدیک شاهد افزایش اراضی زیر کشت این قنات بود.

قنات رهن به عنوان یکی از شاهکارهای دست بشر می تواند با حمایت های مردم و مسئولین به یکی از مناطق مهم گردشگری در شهرستان گناباد تبدیل شود/ علی امیری

 

نوشتن دیدگاه

با سلام و احترام به تمامی مخاطبین فهیم و البته صبور پایگاه خبری و اطلاع‎رسانی شهرستان گناباد- گناباد20
به استحضار این عزیزان می رساند، علی‌رغم اهتمام تحریریه‎ی این پایگاه خبری نسبت به انتشار تمامی دیدگاهها، درج نظراتی که حاوی توهین، تهمت و اسائه ی ادب به اشخاص حقیقی و حقوقی باشند و یا هدفشان دروغ پردازی‎ها و سیاه‎نمایی های مغرضانه باشد میسر نمی باشد.
درصورتی که پیشنهاد و یا مطلبی دارید که نیاز به پیگیری و ارتباط می باشد تلفن و یا آدرس ایمل خود را درج فرمایید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید