امروز:
Notice: Use of undefined constant date - assumed 'date' in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42

Notice: Undefined variable: row in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42
چهارشنبه, 27 شهریور 1398 15:54
آخرین مطالب سایت گناباد20
پروژه های شهرستان (پربازدید)

خانه ی دوست کجاست ؟؟

روایتی ساده از معلمی که برای همه نوشت امّا گذشته سخت این معلم شنیدنی است .

به گزارش گناباد20، روز دوشنبه بیست و سوم بهمن ماه نود وشش بعد از یک قرار دوستانه با اُستاد صادق ایزدی و تعیین وقت برای ساعت هشت ونیم صبح سوار بر ماشین شدیم و راه روستاهای پسکلوت و کِیبَر رو در پیش گرفتیم .

خواهید پرسید : چرا اونجا ؟؟؟

چند وقت پیش بعلت کسالتی که برام پیش اومده بود باخودم قرار گذاشتم هروقت خوب شدم برم و یه سری به مدارس روستاهای پسکلوت و کیبر بزنم .
قرار خودم دهه فجر بود ، فجر یعنی طلوعی نو و آغازصبح و اونجا هم از لحاظ جغرافیایی تقریبا در مشرق قرار داره و طلوع اندیشه های نو از مدارس می باشد و آینده جامعه از مدارس رقم خواهد خورد .
عمو صادق ایزدی مردی متواضع و خوش خُلق و همسفر من بود .

ازایشان شنیده بودم که چند سال از خدمت شریف معلمی خوشان را در این منطقه گذراندند.
روستاهای مورد نظر ما چاه مسیله و چاه گچی بود . مثل همیشه حرفها و پندهای عموصادق برایم تازگی خاص خودش را داشت.


شیوایی بیان عمو صادق بقدری شیرین بود که نفهمیدم کی به مقصد یعنی دبستان دانش روستای چاه مسیله رسیدیم .
وارد مدرسه ای شدیم که دوکلاس داشت . درب سمت چپ صدای معلمی که انگار فارسی درس می داد شنیده می شد . درب را زدیم و معلم آقای نوریان که از گناباد بودند ما رو به داخل کلاس دعوت کردند .

با یک سلام و احوالپرسی و معرفی عموصادق یادی از گذشته کردند و کتاب در دست و اتفاق جالب درس شعر ای ایران ای مرز پُر گهر بود و همصدا با دانش آموزان شروع به خواندن درس و منم پرچم های کوچک سه رنگ ایران رو از قبل تهیه کرده بودم بهشون دادم . یک احساس خاصی به من دست داد امّا با دیدن کفشهای دمپایی دانش آموز در روزهای سرد زمستان حواسم از درس دادن معلّم پَرت شد .

صدای معلم از کلاس دیگه مثل اینکه اتفاق جالب تری رو رقم می زد .

روبرو شدن دو معلم و دو دوست و دوهمکار بعداز گذشت سه دهه دوری!!!

معلم کلاس آقای دَنان آنچنان عمو صادق رو توی بغلش گرفت و می فشرد یک لحظه حس برادری رو در هر دوتاشون احساس کردم .

 


بعد از یک گفتگوی کوتاه متوجه شدم که آخرین سال خدمت عمو صادق در این منطقه و اولین سال خدمت آقای دنان به همراه آقایان محمدعلی پاکروح و حسن صباغ و آقای گُل اندام بوده است .

عمو صادق اسم چند نفر رو از جمله آقای نظر رو یاد کرد که آقای دنان گفت: هنوز در چاه مسیله زندگی می کنند .
عمو صادق داخل حیاط مدرسه در حال خداحافظی به هر دو معلم حرف جالبی زد ، اینکه خدمت در این مناطق آرامش خاصی به انسان میدهد و علاوه برآن دور شدن از دنیای ماشینی و مدرنیته و پر هیاهو هست .


باخداحافظی از آقای دنان راهی روستای چاه گچی شدیم . مثل اینکه در سه دهه گذشته اتفاقات خوبی برای این روستا رقم خورده بود و فضای روستا عوض شده بود . داخل مدرسه حضرت محمد امین روستای چاه گچی که چند کلاسه بود وارشدیم .

 

درب در دفتر رو زدیم و آقای نصیری شهری مارو دعوت کردندوپس از معرفی از دوستانشون پرسیدند که آقای محمد عرب نژاد کجاست آیا خدمتشون تموم شده ؟؟
ایشون جواب داد نه همین مدرسه هستند و کلاس سوم رو درس میدهند .

گفتند میرم و صداشون کنم که من پیشنهاد دادم که با آقای ایزدی باهم میریم درب رو زدیم و باز شدن در کلاس سوم و در آغوش گرفتن و آقای عرب نژاد گفتن به احترام معلم برپا !!!

و دانش آموزان شعری رو سرودند هماهنگ و با مضمون که روایت ادب و ذات پاک روستانشینان بود و خطاب به گُل بودن عمو صادق داشتند .
عمو صادق با اهدای یک شاخه گُل به دوست و همکار و همنشین قدیمیشون کاری کرد که گُل ازگُل آقای عرب نژاد شکُفت .

 

داخل دفترمدرسه نشستیم . زنگ تفریح بود و سرکارخانم گُلچین و جوشنی اومدن نشستند .

عموصادق از گذشته انگار یک دنیا حرف داشت و گفتند:خاطرات من در این منطقه را باید به عصر ایزدی لقب داد .

کسی که سی و پنج و نیم سال پیش حلقه اتصال معلمین منطقه برای دورهم ماندن و رفع مشکلات بود.

محمد عرب نژاد تعریف میکرد که وقتی آقای ایزدی می خواست به اداره آموزش و پرورش خواف بروندبه دوستان اطلاع میداد که اگه کاری دارند براشون انجام دهند . جالبتر اینکه ایشون تآکید کردند که عمو صادق ایزدی اول کارهای دوستانشون و همکارانشون رو انجام میدادند و بعدا کار خودشون .


ایثار برای یک معلم فقط نجات دانش آموز از آتش بخاری در کلاس نیست .!!!! اینها درس ایثار را در مناطق محروم و دور افتاده در هوای گرم و سرد تجربه کرده اند .
عمو صادق با روایت داستان هوای سرد و برفی روز زمستان که وقتی به روستای خلط آباد رسیدم با موتور ایژ قدیمی و خواستم بادگیر و کلاهم را بردارم تکه های یخ از روی سرم روی زمین ریخت.
وقتی در هوای گرگ و میش غروب کویر و سط راه دینام موتور ایژ از کار افتاد و پیاده تا گیسور رفتم اینها هیچ وقت از یادم نخواهد رفت .


وقتی این خاطرات را شنیدم تازه فهمیدم که چقدر زندگی راحت شده و ما قدرش رانمیدانیم .

عمو صادق ایزدی از همکار قدیمشون محمد خواست که به دیدن مادرش برویم .
دیدن مادر محمد آقا و همسر مرحوم میر محمد حسین عرب نژاد که اکثر مردم منطقه و چاه گچی ایشون رو می شناختند.


 باشنیدن مرحوم شدن پدر محمد حالت تآثر و غمگینی که نشان از علاقه ایشان به میر محمد حسین عرب نژاد بود درچهره عمو صادق نمایان شد . با خواندن یک فاتحه برای میر محمد حسین به خانم ایشان تسلیت گفتیم .

اسمشون خانم رُزو بود . روایت قصه های جالب بعد از سی و پنج سال شنیدنی بود . بدنیا آمدن فرزند پسر رُزو بعد از فرامرز و فرهاد و فرزندان دختر ... و انتخاب اسم این کودک توسط عمو صادق انجام شد .


عمو صادق ایزدی اسمش را فرشاد گذاشت . این یعنی اعتماد و اعتبار عمو صادق بعنوان یک دوست و یک بزرگ بوده است .

ساعت نزدیک دوازده ظهر بود و با خداحافظی راه گناباد را در پیش گرفتیم . برای من شاگردی کردن در این نصف روز اندازه یک دنیا ارزش داشت . هر دو خوشحال از دیدار در خانه ی دوست قدیمی و آرزو برای تداوم این دید و بازدید .

امّا دو کلام دوستانه و بدون جانبداری :
عزیزان معلّم درست است که مشکلات عدیده ای دارید . امّا طعم آموزش در آینده شیرینی خاص خودش را دارد .

خطاب به دانش آموزان قدر خودمان و معلمان و داشته هایمان را بدانیم .
چرا که برای ایجاد این فضاهای آموزشی و در دسترس زحمات زیادی کشیده شده است .
احترام به بزرگتر ها را تمرین کنیم با یک سلام و با یک دیدار

گزارش:صادق شريفي

نوشتن دیدگاه

با سلام و احترام به تمامی مخاطبین فهیم و البته صبور پایگاه خبری و اطلاع‎رسانی شهرستان گناباد- گناباد20
به استحضار این عزیزان می رساند، علی‌رغم اهتمام تحریریه‎ی این پایگاه خبری نسبت به انتشار تمامی دیدگاهها، درج نظراتی که حاوی توهین، تهمت و اسائه ی ادب به اشخاص حقیقی و حقوقی باشند و یا هدفشان دروغ پردازی‎ها و سیاه‎نمایی های مغرضانه باشد میسر نمی باشد.
درصورتی که پیشنهاد و یا مطلبی دارید که نیاز به پیگیری و ارتباط می باشد تلفن و یا آدرس ایمل خود را درج فرمایید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید