امروز:
Notice: Use of undefined constant date - assumed 'date' in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42

Notice: Undefined variable: row in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42
شنبه, 28 دی 1398 09:29
آخرین مطالب سایت گناباد20
پروژه های شهرستان (پربازدید)

کاهش 150 هزارتومانی قیمت تیر آهن ؛

با ترکیدن اولین بمب ارزانی در بازار آهن، موج فراگیر کاهش قیمتها در این بازار آغاز شد و آثار آن همچنان ادامه دارد.

 

جزئیات خبر
    کد خبر : 82346
    زمان مخابره:
    ۲ : ۴ -- ۱۳۹۱/۸/۱۵

کاهش 150 هزارتومانی قیمت تیر آهن ؛
بمب ارزانی در بازار آهن ترکید

گروه اقتصادی- محمد هرمزی - با ترکیدن اولین بمب ارزانی در بازار آهن، موج فراگیر کاهش قیمتها در این بازار آغاز شد و آثار آن همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار ما قیمت آهن آلات که ظرف سه ماه گذشته به شدت تحت تأثیر قیمت ارز افزایش پیدا کرده است از اول آبان روند کاهشی به خود گرفته است و تا لحظه نگارش این گزارش بین 70 تا150 هزار تومان در هر شاخه کاهش داشته است.
این گزارش می‌افزاید: طبق اظهارات فعالان بازار قیمت انواع تیر آهن بین 15 تا 20 درصد کاهش یافته است.
در این راستا بسیاری ازمتقاضیان این بازار این روزها خوشحال از کاهش چشمگیر قیمتها خریدهای خود را شروع کرده اند، هر چند که برخی از دلالان با خرید گران این آهن آلات حالا زیان هنگفتی را تجربه کرده‌اند.
طبق دیدگاه فعالان این بازار چند عامل از جمله دیدگاه وزیر صنعت درخصوص نقش بورس کالا درگرانی‌ها، کاهش نرخ ارز، فصل پاییز و عوامل روانی باعث ترکیدن حباب قیمتی در بازار آهن آلات بوده است. در این راستا مشاور رئیس اتحادیه کشوری آهن آلات کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: طی ماههای گذشته افزایش قیمت ارز و حاملهای انرژی افزایش هزینه‌های دستمزد و مواد اولیه سبب شد که قیمت آهن آلات به شدت افزایش پیداکند اما عواملی نظیر بارشهای پی درپی، کاهش نرخ ارز و تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت سبب کاهش معنادار قیمتها در این بازار شد.
چیت ساز افزود: وزارت صنعت از بورس کالا انتظار داشت، طوری رفتار کند که قیمتها به سمت تعدیل حرکت کند واین اتفاق نیز رخ داد.وی افزود: قیمت آهن آلات از دوهفته گذشته تاکنون بین 130 تا 150 هزار تومان سقوط کرده است و به صورت میانگین تیرآهن 5 درصد، میلگرد 6 درصد ونبشی و ناودانی 9 درصد و ورق 7 درصد در بازار تهران کاهش قیمت داشته‌اند.

بازارمشهد
در همین حال رئیس اتحادیه آهن آلات ساختمانی مشهد نیز به خبرنگار ما اظهار داشت: سیر نزولی قیمت در بازار آهن آلات همچنان ادامه دارد.
محمدرضا عطایی صانعی افزود: به نظر می‌رسد که ممنوع شدن صادرات آهن و آهن قراضه یکی از عوامل اصلی کاهش شدید قیمت آهن آلات باشد.
وی ادامه داد:تا دو هفته پیش قیمتها همچنان در حال صعود بود وهرلحظه گران می‌شد در این فضا بسیاری از متقاضیان غیر حقیقی به امید سود بیشتر وارد این بازارشدند وخرید کردند، اما کم کم با تغییر فضای این بازار به دلایلی محصولات خود را برای فروش به بازار عرضه کردند، همین عامل باعث شد که عرضه بیش از تقاضا شود وموج کاهش قیمتها هم آغاز شود.
وی درخصوص قیمت آهن آلات نیز اذعان کرد:تیر آهن 14 در تاریخ اول مرداد 208 هزارتومان قیمت داشت، اما با روند افزایشی که داشت به 358 هزارتومان رسید، اما از اول آبان ماه روند نزولی به خود گرفت وهم اکنون به 295 هزارتومان کاهش یافته است.به گفته وی تیر آهن 16 نیز طی این مدت از 238 هزارتومان به 437 هزارتومان افزایش یافت، اما در حال حاضر با کاهش زیاد به 365 هزارتومان رسیده است.
عطایی افزود : تیر آهن 20نیز طی سه ماه 300 هزارتومان افزایش یافت و رکورد 730 هزارتومانی رابرای خود کسب کرد، اما طی 10 روز گذشته به 587 هزارتومان کاهش یافته است بطوری‌که تنها در این سایز 143هزارتومان کاهش قیمت دیده می‌شود. به گفته وی تیر آهن 18 نیز 83 هزارتومان ارزان شده است.

انتقاد از بورس کالا
عطایی با بیان اینکه بورس کالا یکی از عوامل گرانی است، ادامه داد: این بازار نتوانسته در حوزه عرضه وتقاضا درست عمل کند، از همین روی وزیر صنعت نیز یکی از عوامل گرانی را این بورس معرفی کرد.وی بابیان اینکه تنها مدیریت درست در بازار آهن آلات سبب شد که قیمتها کاهش یابد ادامه داد: این در حالی است که قیمت ارز اثر چندانی در گرانی‌ها نداشته زیرا با مدیریت صحیح این کاهشها اتفاق افتاد.وی با اشاره به این نکته که باید در چرخه تولید تا توزیع آهن‌آلات نظارت مناسب حاکم شود، تأکید کرد:عدم نظارت صحیح سبب شده بود که این چرخه آسیب ببیند.

وفور عرضه
وی بابیان اینکه بازار در این زمینه هیچ کمبودی ندارد، ادامه داد: تولید آهن بیش از تقاضا در کشور است و ما در این حوزه با وفور کالا مواجه هستیم، ولی موضوع مهم عدم مدیریت درست بوده است.
وی بابیان اینکه شاهد دپوی برخی از محصولات تولیدی در یک شرکت تولیدکننده بوده است، ادامه داد: عواملی نظیر کاهش تقاضا در بازار و همچنین عرضه بالا در کنار کاهش ساخت و ساز سبب شد که محصولات این بازار ارزان شود.
وی خاطرنشان کرد: با پررنگ کردن نقش تعاونی‌ها در حوزه توزیع محصولات این بازار نظارت چشمگیرتر خواهد بود وبازار به سمت تعادل سوق داده می‌شود.
بنابراین گزارش به نظر می‌رسد که موج ارزانی از بازار آهن آلات آغاز شده است و مانند موج مکزیکی دیگر بازارها را فرا خواهد گرفت. با این حال سفته بازانی که به امید سود بیشتر احتکار کرده بودند، حالا باید منتظر زیانهای میلیاردی باشند.

 


 

کاهش دسته‌جمعی قیمت انواع ارز

قیمت انواع ارز در مرکز مبادلات ارزی در روز دوشنبه پانزدهم آبان ماه اعلام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، بانک مرکزی قیمت انواع ارز در روز دوشنبه در مرکز مبادلات ارزی را اعلام کرد که براساس آن، قیمت انواع ارز به غیر از وون کره جنوبی در این مرکز نسبت به روز پکشنبه کاهش یافته است.

برهمین اساس، قیمت دلار مبادلاتی امروز دوشنبه از 2522 به 2510 تومان ، یورو از 3238 به 3220 تومان، درهم از 687 به 683 تومان و لیر ترکیه از 1407 به 1400 نرخ‌گذاری شده است. قیمت انواع ارز در مرکز مبادلات ارزی در روز دوشنبه به شرح جدول ذیل است:

جدول قیمت انواع ارز در مرکز مبادلات ارزی

نوع ارز                 قیمت امروز (ریال)             قیمت دیروز(ریال)
دلار                       25105                              25225
یورو                      32198                              32379
درهم امارات           6835                               6868
لیر ترکیه              14000                              14071
یوآن چین              4020                                4041      
روپیه هند               464                                469       
روبل روسیه              797                              801
یکصد ین ژاپن          31200                          31400  
یکهزار وون کره جنوبی 23000                      23000
 

 

نوشتن دیدگاه

با سلام و احترام به تمامی مخاطبین فهیم و البته صبور پایگاه خبری و اطلاع‎رسانی شهرستان گناباد- گناباد20
به استحضار این عزیزان می رساند، علی‌رغم اهتمام تحریریه‎ی این پایگاه خبری نسبت به انتشار تمامی دیدگاهها، درج نظراتی که حاوی توهین، تهمت و اسائه ی ادب به اشخاص حقیقی و حقوقی باشند و یا هدفشان دروغ پردازی‎ها و سیاه‎نمایی های مغرضانه باشد میسر نمی باشد.
درصورتی که پیشنهاد و یا مطلبی دارید که نیاز به پیگیری و ارتباط می باشد تلفن و یا آدرس ایمل خود را درج فرمایید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید