امروز:
Notice: Use of undefined constant date - assumed 'date' in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42

Notice: Undefined variable: row in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42
شنبه, 28 دی 1398 08:41
آخرین مطالب سایت گناباد20
پروژه های شهرستان (پربازدید)

اهدای خون در گناباد باید افزایش چشمگیری داشته باشد

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی گفت: اهدای خون در گناباد باید افزایش چشمگیری داشته باشد تا پشتوانه قویی برای بیمارستان باشد.

به گزارش گناباد20 ، حمیدرضا اسلامی ظهر چهارشنبه در نشستی خبری در محل اداره انتقال خون شهرستان گناباد وی با اشاره با تبدیل شدن شهرستان گناباد به یک قطب درمانی و افزایش عمل های جراحی در این شهر اظهار کرد: اهدای خون در این شهر باید افزایش چشمگیری داشته باشد تا پشتوانه قویی برای بیمارستان باشد.

مدیرکل انتقال خون استان خراسان رضوی گفت: گناباد یکی از ۳مرکز استان خواهد بود که گروه خونی oمنفی در اختیار اورژانس قرارداده خواهد شد که می تواند در زنده ماندن افراد در حوادث نقش زیادی داشته باشد.

 

مدیرکل انتقال خون استان خراسان رضوی گفت: در سال گذشته ۷۵ هزار کیسه پلاسما از استان خراسان رضوی برای تهیه داروی بیماران تالاسمی به کشور آلمان ارسال شده است.

اظهار کرد: سازمان انتقال خون یک مرکز عام المنفعه و واسط برای اهدای خون می باشد به صورتی که خون را دریافت میکند و به همان شکل منتقل می کند که در حال حاضر ۵درصد خون در سطح استان به این شکل منتقل می شود و مابقی از فرآورده‌های آن استفاده می کنیم.

وی افزود: یکی از اهداف ما تامین خون و داروهای بیماران از طریق افزایش پلاسما می باشد زیرا در سطح استان به ۵۹ بیمارستان و ۶ دانشگاه علوم پزشکی سرویس می دهیم.

مدیرکل انتقال خون استان خراسان رضوی تصریح کرد: در سال گذشته ۳۵۲هزار کیسه خون و فرآورده های آن اهدا شده و این استقبال باعث شده که حتی یک عمل جراحی به دلیل نبود خود کنسل نشود.

اسلامی افزود: یکی دیگر از برنامه های در دست اقدام استفاده از روش های نوین مانند سلول های بنیادی می باشد که همکنون هفته ای دو روز در مشهد از اهدا کنندگان مستمر خون برای این روش دریافت می شود که پس طی مراحل در بانک خون نگهداری و برای بیماران سرطان خون استفاده میکنیم.

وی اشاره به مصرف ۱۰۰ هزار کیسه ای خون فقط در شهر مشهد اظهار کرد: رسانه ها در جذب مردم برای اهدای خون نقش بسزایی دارند و میزان خون دریافت شده در سال گذشته با کمک مردم و رسانه ها بوده است.

مدیرکل انتقال خون استان خراسان رضوی گفت: میزان مصرف بالای خون در سطح استان به دلیل افزایش عمل های جراحی و کاهش زمان انجام عمل قلب در بیمارستان ها می باشد زیرا هر عمل قلب به ۵ کیسه خون نیاز دارد.

اسلامی با اشاره به وضعیت نامناسب ذخیره خون استان در این روزها اظهارداشت: در روزهای سرد و یا خیلی گرم مانند این هفته های اخیر استقبال مردم برای اهدای خون کاهش می یابد که با اجرای طرح نذر خون در دهه کرامت امیدواریم افزایش یابد.

وی بیان داشت: مدت سه سال است که تایید دولت آلمان را برای ارسال پلاسما به این کشور را دریافت کرده ایم که از پلاسما ارسالی دارد برای بیماران ایرانی استخراج می کنند‌.

مدیرکل انتقال خون استان خراسان رضوی ادامه داد: در سال گذشته ۷۵هزار کیسه پلاسما به آلمان ارسال کرده ایم که از این تعداد فقط دارد برای بیماران تالاسمی استفاده شده است.

اسلامی تاکید کرد: از هر سه نفر در طول عمر خود یک نفر به خون و فرآورده های آن نیاز پیدا می کند و ما متعهد شده ایم تولید خون استان که همکنون در رده سوم کشور پس از تهران و فارس قرار داریم را ۵ درصدی افزایش دهیم.

اسلامی بیان کرد: در استان خراسان رضوی ۵۳درصد اهدا کننده خون مستمر داریم که این یعنی فرهنگ اهدای خون بخوبی جلو رفته و نسبت به سال گذشته نیز ۲ درصد رشد وجود دارد.

وی با انتقاد از توجه کمتر به اهدای خون در طرح تحول سلامت افزود: در طرح تحول سلامت به میزانی که به دانشگاه ها اهمیت داده شد به مراکز انتقال خون توجه نشده و به عنوان مثال ساختمان انتقال خون استان بعد از گذشت چند سال هنوز ۳۰ درصد پیشرفت داشته است.

مدیرکل انتقال خون استان خراسان رضوی عنوان کرد: این سازمان در حوزه نیرو به شدت تحت فشار است و در سه سال اخیر هرچه نیرو بازنشسته شده از این مجموعه فردا جدیدی جایگزین نشده است.

وی در خصوص افزایش پایگاه های انتقال خون در سطح استان نیز اظهار کرد: برنامه ای برای افزایش پایگاه ها نداریم و فقط دو شهرستان کاشمر و تربت جام که زمین پایگاه را خیرین کمک کرده و دانشگاه نیز نیروی آن را تامین کرده راه اندازی خواهد شد.

اسلامی در پایان اعلام کرد: در صورت موافقت ستاد در تهران طرح آفریزیس در گناباد با همکاری دانشگاه علوم پزشکی این شهر اجرایی خواهد شد.

منبع:گناگرام

نوشتن دیدگاه

با سلام و احترام به تمامی مخاطبین فهیم و البته صبور پایگاه خبری و اطلاع‎رسانی شهرستان گناباد- گناباد20
به استحضار این عزیزان می رساند، علی‌رغم اهتمام تحریریه‎ی این پایگاه خبری نسبت به انتشار تمامی دیدگاهها، درج نظراتی که حاوی توهین، تهمت و اسائه ی ادب به اشخاص حقیقی و حقوقی باشند و یا هدفشان دروغ پردازی‎ها و سیاه‎نمایی های مغرضانه باشد میسر نمی باشد.
درصورتی که پیشنهاد و یا مطلبی دارید که نیاز به پیگیری و ارتباط می باشد تلفن و یا آدرس ایمل خود را درج فرمایید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید